Rezervni sustav policije

Međunarodni dužnosnici podržavaju odluku RS-a, opozicija kritizira

Vijesti / Flash | 25. 06. 2019. u 19:05 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Vlada Republike Srpske (RS) je na telefonskoj sjednici utvrdila pet amandmana na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutarnjim poslovima, kojima se brišu članovi koji se odnose na uspostavljanje rezervnog sastava policije RS.

U obrazloženju prvog amandmana navedeno je da je MUP RS-a u proteklom periodu proveo dodatne analize i utvrdio da su za uspostavljanje rezervnog sastava policije potrebni duži vremenski period i dodatna sredstva kako bi se on stavio u operativnu funkciju.

"Ministarstvo će u narednom periodu izvršiti reorganizaciju postojećih interventnih snaga te će na ovaj način biti u mogućnosti brže i efikasnije odgovoriti na sve sigurnosne izazove s kojima se suočavamo i koje možemo očekivati u narednom periodu", navedeno je u obrazloženju. Najavili su i da će Jedinice za podršku promijeniti naziv u žandarmeriju

Oštre optužbe opozicije

Opozicija u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) oštro je kritizirala vlast u tom bh. entitetu zbog odustajanja od najavljenog formiranja rezervnog sastava policije, kako tvrde, pod pritiskom međunarodnih dužnosnika.

Pitali su i zašto resorni ministar ne nazoči skupštinskoj raspravi.

Za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutarnjim poslovima, iz kojeg je Vlada brisala članove o formiranju rezervnog sastava policije, do sada su se uglavnom javljali poslanici SDS-a i PDP-a, te samo šef Kluba poslanika SNSD-a.

U ime PDP-a Dragan Galić je rekao da svi nadležni kolektivno trebaju podnijeti ostavku, jer se i prije pripreme zakona znalo isto ono što je navedeno u obrazloženju brisanja članova o rezervnom sastavu policije.

Podsjetio je na tvrdnje vlasti da se taj sastav želi zbog migrantske krize, koja, kaže, nije prestala.

Formiranje žandarmerije opasnija ideja od rezervnog sastava policije RS

Potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić ukazuje da odustajanje od formiranja rezervnog sastava policije tog entiteta, uz najavu formiranja žandarmerije, ne predstavlja stvarno odustajanje od ideje formiranja oružane formacije, "s ciljem njene upotrebe radi realizacije političkih ideja i ciljeva u danom trenutku".

''Formiranje žandarmerije iz sastava redovnih policajaca, čiji bi se broj povećao, može biti i opasnija ideja od rezervnog sastava, imajući u vidu operativnost, uvježbanost i opremljenost takve jedinice'', upozorio je Salkić.

Smatra da cilj ne bi trebao biti stvaranje novih formacija u okviru Ministarstva unutarnjih poslova, već da postojeći sastav, u smislu nacionalne zastupljenosti, treba uvesti u ustavne okvire.

Ustavom entiteta RS u članu 97. predviđena je nacionalna struktura po popisu iz 1991. godine do okončanja potpune provedbe Aneksa 7 Daytonskog mirovnog sporazuma.

Nesigurni

Po nekim procjenama, broj Bošnjaka u MUP-u RS bi trebao biti između 25 i 30 posto. Međutim, današnje stanje je drastično drugačije i u sastavu MUP-a se nalazi tek oko četiri posto Bošnjaka, istaknuo je Salkić.

''Takav nacionalni sastav MUP-a entiteta ne ulijeva povjerenje i ne nudi sigurnost svim građanima na istoj razini. Uspostava nacionalnog sastava MUP-a po Ustavu i popisu iz 1991. godine, makar bi djelomično vratila povjerenje Bošnjaka u entitetsku policiju, koje je danas na najnižoj razini'', kazao je Salkić.

Pozvao je nadležne entitetske vlasti, Vladu i MUPRS, da počnu poštivati i provoditi Ustav entiteta.

''Očekujemo od OHR-a, ali i od drugih međunarodnih organizacija i veleposlanstava u Bosni i Hercegovini, da se konačno počnu baviti pitanjem nacionalne zastupljenosti u organima entiteta i da pomognu da se ona uskladi s Ustavom ovog entiteta'', naveo je potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić.

Korak u pravom smjeru

Odluka da se povuku amandmani na Zakon o policiji i unutarnjim poslovima RS je korak u pravom smjeru, jer bi se njima stvorili uvjeti za formiranje rezervnog sastava policije RS, kazali su iz Ureda za odnose s javnošću američkog veleposlanstva za Radiosarajevo.ba.

''Kao što smo i ranije govorili, uspostava rezervnih policijskih sastava u bilo kojem entitetu ne doprinosi rješavanju transnacionalnog pitanja poput migrantske krize. Jedino će veći stupanj koordinacije i interoperabilnosti doprinijeti stabilnijoj i sigurnijoj Bosni i Hercegovini. S druge strane, rezervne policijske snage bi samo povećale tenzije i vodile ka eskalaciji nepovjerenja'', tvrde iz Američkog veleposlanstva.

Kako su pojasnili, ambasada SAD-a tražit će dodatne informacije od MUP-a RS vezano za uvođenje žandarmerije, jer je ta odluka upitna.

''Također, tražimo dodatne informacije od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske o informaciji od 24. lipnja prema kojoj će jedinice za podršku promijeniti naziv u “žandarmeriju”, koja se definira kao vojna komponenta institucija za primjenu zakona”, istakli su iz Ureda za odnose s javnošću Veleposlanstva SAD-a.

Na kraju, kazali su da SAD podržavaju policiju koja nije militarizirana i koja je u službi građana.

EU u BiH i EUSR pozdravlja odluku vlasti RS

Delegacija EU u BiH i EUSR pozdravlja odluku vlasti RS da ne nastave s izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutarnjim poslovima koji se tiču rezervnog sastava policije

EU pozdravlja odluku vlasti Republike Srpske da ne nastave s izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS koji se tiču rezervnog sastava policije.

Ovo je rezultat višemjesečnog procesa konzultacija i dijaloga između EU i vlasti RS, uključujući i stručnjake zemalja članica EU.

EU, nadalje, pozdravlja što su vlasti Federacije Bosne i Hercegovine najavile namjeru da odustanu od sličnih planova za uspostavu rezervnih policijskih snaga.
Oba postupka predstavljaju pozitivne korake u procesu EU integracija.

Kopirati
Drag cursor here to close